Zwyrodnienie plamki żółtej związane z wiekiem

Zwyrodnienie plamki żółtej związane z wiekiem jest chorobą oczu, szczególnie u osób w wieku powyżej 50 lat. W tym stanie za okiem pogarsza się, co prowadzi do problemów z obserwacją obiektów, które są takie jak wcześniej. Miarą postępu choroby jest utrata wzroku w jednym lub obu oczach, co powoduje rozmycie obszaru w widzeniu centralnym, które z czasem się wydłuża.

W takim przypadku obiekty mogą wydawać się najmniej jasne. Chociaż może powodować całkowitą ślepotę, zwyrodnienie plamki żółtej związane z wiekiem może zakłócać zdolność osoby do poruszania się w życiu z dnia na dzień. Niewyraźne widzenie może pogorszyć: rozpoznawanie twarzy; umiejętność prowadzenia pojazdów, czytania lub pisania, niemożliwa do osiągnięcia w pracach domowych.

Stan jest spowodowany zmianami związanymi z wiekiem. Ale niektórzy ludzie są podatni na zwyrodnienie plamki żółtej związane z wiekiem niż inni ludzie. Należą do nich ludzie, którzy palą, rasy kaukaskiej i osoby z rodzinami chorób w wywiadzie.

Jak zapobiegać zwyrodnieniu plamki żółtej

Naukowcy odkryli powiązania między zwyrodnieniem plamki żółtej związanym z wiekiem a niektórymi opcjami stylu życia. Eksperci twierdzą, że ryzyko zwyrodnienia plamki związanego z wiekiem można zmniejszyć poprzez:

 • Nie pal;
 • Unikaj okazjonalnego palenia;
 • Regularnie wykonuj ćwiczenia;
 • Utrzymuj prawidłowe ciśnienie krwi i poziom cholesterolu;
 • Masz zdrową dietę;
 • Skróć czas spędzany przed ekranami.

Syndrom komputerowego spojrzenia

Uzależnienie od majowego haju urządzeń cyfrowych doprowadziło do gwałtownego nasilenia się objawów stanu związanego ze wzrokiem przed komputerami, znanego pod nazwą syndromu i wpatrywania się w komputer. Objawy choroby można podzielić na cztery kategorie:

 • Zmęczenie oczu (astenopia);
 • Suche lub bolesne oczy na powierzchni oka;
 • Trudność w ustawieniu ostrości (rozmycie obrazu);
 • Inne objawy niezwiązane z oczami.

Dla pacjentów, którzy zmagają się z syndromem i wpatrują się w komputer, dostępny jest szereg leków z apteki, a także opcje zarządzania środowiskiem, takie jak:

 • W przypadku objawów zmęczenia wszystkim, którzy używają ekranu, należałoby doradzić przestrzeganie zasady 20:20:20 (co 20 minut ludzie robią sobie 20-sekundową przerwę i koncentrują się na obiekcie w odległości 20 metrów);
 • Edytuj ekran, biorąc pod uwagę oświetlenie i jasność, przepływ powietrza, ekran konfiguracji i jasnoniebieski;
 • Doradzanie pacjentom z niewyraźnym widzeniem przez optometrystę.

Jak można zapobiec syndromowi i wpatrywaniu się w komputer

Stan można leczyć za pomocą sztucznych łez i nawilżaczy do oczu. Chociaż hydroksypropylometyloceluloza (hippromeloza) jest zalecana jako zwykła, produkt majowy lepki, podobnie jak karbomer 980, może być pomocny dla pacjentów z tym zespołem, ponieważ może wydłużyć czas zatrzymywania wilgoci.

Objawy o nasileniu od umiarkowanego do ciężkiego mogą wymagać przepisanych miejscowo leków przeciwzapalnych (np. Cyklosporyna, krople leków przeciwzapalnych lub krople kortykosteroidu do oczu). Hialuronian sodu jest często zalecany w leczeniu zespołu i patrzenia na komputer, który może być zaawansowany.

Zmień otoczenie ekranu, biorąc pod uwagę następujące czynniki:

 • Oświetlenie i jasność;
 • Przepływ powietrza ;
 • Konfiguracja ekranu;
 • Ekspozycja na światło niebieskie.

W przypadku pacjentów z podwójnym widzeniem skonsultuj się z ortoptystą

Regularnie wykonuj testy u okulisty!

W przypadku większości dorosłych zakres zalecany co dwa lata. Mając to na uwadze, niektórym grupom pacjentów z większym ryzykiem w maju zaleca się częste wykonywanie badań wzroku. Niektóre grupy pacjentów mają również dodatkowe czynniki ryzyka oprócz jaskry (na przykład pacjenci w wieku 40 lat i starsi, z historyczną rodziną z cukrzycą lub nadciśnieniem tętniczym lub którzy stosowali kortykosteroidy ogólnoustrojowo lub miejscowo).

Jak często powinienem chodzić na kontrolę?

Testowanie co sześć miesięcy:

 • Osoby w wieku poniżej 7 lat z nieprawidłowością widzenia lornetkowego lub skorygowaną wadą refrakcji (potrzebują okularów do prawidłowej kolejności)
 • Osoby w wieku 7-15 lat z nieprawidłowościami widzenia obuocznego lub z szybko postępującą krótkowzrocznością.

Testowanie każdego roku:

 • Osoby do 16 roku życia nie winią widzenia lornetkowego ani wady wzroku;
 • Osoby z cukrzycą, które nie są objęte programem monitorowania retinopatii cukrzycowej.

Badanie co dwa lata:

 • Osoby w wieku 16 lat i starsze;
 • Osoby z cukrzycą objęte programem monitorowania retinopatii cukrzycowej.

Jak możesz pomóc swoim oczom

Oto pięć innych zaskakujących rzeczy, dzięki którym możesz pomóc swoim oczom:

 1. Dostosuj swoją pozycję jogi i snu: Osoby z jaskrą powinny unikać pozycji do góry nogami, ponieważ te pozycje mogą powodować rosnące niebezpieczeństwo ciśnienia wewnętrznego oka, stwierdzono w badaniu z ubiegłego roku. Inne badania pokazują, że sen używany na części może powodować ucisk Może powodować wysokie i pogorszenie widzenia w jednym oku, funkcję podczas snu.
 2. Suche, podrażnione oczy? Dodaj maj więcej niż w diecie. Olej omega-3 w rybach nie tylko może zmniejszyć ryzyko wystąpienia suchości oczu, ale także suplementy oleju z ryb omega-3 mogą złagodzić objawy suchości oczu. Nowe badanie opublikowane w czasopiśmie Cornea wykazało, że codzienne podawanie suplementu omega-3 w celu złagodzenia objawów suchości oczu po sześciu tygodniach.
 3. Dieta bogata w witaminę C: pomarańcze, papryka, pomidory, truskawki, brokuły – może pomóc powstrzymać zaćmę o 33%. Badacze Brytyjczycy uważają, że witamina C pomaga zapobiegać zaćmie, ale ustalenia Ich dotyczą tylko witaminy C z pożywienia, a nie suplementów.
 4. Wyślij swoje dzieci na zewnątrz do zabawy! Nie tylko dorośli mają problemy z suchością oczu. Nowe badanie wykazało ten sam problem u dzieci w wieku od 7 do 12 lat, które spędzają w maju, niż trzy godziny dziennie na oglądaniu – na smartfonie. Naukowcy z University of Cambridge podali, że każda godzina zabawy na zewnątrz jasnej przyrody z usuniętymi horyzontami zmniejsza ryzyko krótkowzroczności o prawie 2%.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *