Doskwiera ci ból stawów? To może być Zespół Reitera lub toczeń

Objawia się uczuciem ciepła, bólem, obrzękiem i wzmożonym drętwieniem, typowym dla stawu śródstopno-paliczkowego. Ból pojawia się często w nocy, w epizodach trwających do kilku godzin. Może się pogorszyć, ale szybko, tak że zwykłe dotknięcie arkusza może być nie do zniesienia. Skóra w zajętym stawie ma tendencję do zaczerwienienia, wyglądem przypomina infekcję miejscową. Sztywność artykulacji, ograniczona zdolność ruchu, częste jest uczucie swędzenia i łuszczenia się skóry w stopniu, w jakim stan zaczyna się goić.

Z tym wszystkim, dla niektórych ludzi dna nie objawia się, więc epizody są bolesne. Może zaczynać się od guzków na dłoniach, łokciach lub uszach, bez klasycznych objawów. Na przykład przewlekła dna moczanowa jest odczuwalna w okresie dłuższym niż dorośli w maju, gdy stary ból jest bardziej niski. Stąd i zamieszanie wspólne z innymi formami zapalenia stawów.

Nieleczona dna może powodować zapalenie kaletki maziowej (zapalenie kaletki, niewielki woreczek płynu, który smaruje i wyściela stawy) kolan lub łokci. Jak dobrze, ale może wpływać na każdy inny staw w ciele.

Zespół Reitera

Jest to forma zapalenia stawów objawiająca się bólem, obrzękiem, zaczerwienieniem i uczuciem ciepła w stawach. Statystycznie ten stan jest charakterystyczny dla młodych mężczyzn w wieku od 20 do 40 lat. W przypadku, gdy ich zapadalność jest w maju 5-krotnie wyższa niż u kobiet.

Choroba zaczyna się w ostrym i na ogół asymetrycznym, rozprzestrzeniającym się – stopniowo na wszystkie stawy w ciągu około dwóch tygodni od początku. Maja często dotyczy dolnych stawów kończyn dolnych, ale mogą wykazywać problemy i stawy dłoni – palce lub pięść.

Objawy tej choroby różnią się od prostej formy majowej, przejściowego zapalenia monostawowego, w maju poważnego, do wieloukładowej choroby. Oprócz objawów pozornie błahych, takich jak utrata masy ciała, uczucie zmęczenia i stan ogólny zła lub gorączka, mogą wystąpić urazy oczu i układu moczowo-płciowego (zapalenie spojówek) lub zmiany skórne. W sytuacjach bardzo rzadkich zgłaszano i problemy kardiologiczne, może dokładnie niewydolność aorty lub zapalenie aorty. (20)

Toczeń

Jest to choroba przewlekła autoimmunologiczna, na takie zapalne, które dotykają w pierwszym rzędzie schorzeń tkanek. Chociaż mówi, że są dwa takie same przypadki tocznia (objawy mogą zacząć się bardzo powoli lub nagle, od łagodnych do ciężkich i skutki tymczasowe lub trwałe), jest kilka reprezentatywnych zdarzeń.

Spośród nich objawy stawów są uważane za majowe i mogą być reprezentowane przez lekkie bóle stawów, ostry lub przewlekły reumatoidalny ból, zapalenie ścięgna lub uszkodzenie błony maziowej oraz posocznicę z martwicą kości i prawostronną. Dodaje się do nich zmęczenie i gorączka, sztywność stawów, uszkodzenie skóry pogarszane przez ekspozycję na słońce, ból w klatce piersiowej, uczucie suchości oczu lub ból głowy. Znak wyróżniający to reprezentuje i wykwity na twarzy w postaci motyla (policzki i nos) oraz zjawisko Reynaud – powoduje, że palce stają się białe lub sine po wystawieniu na zimno lub w wyniku stresu.

Początek bólu stawów

Wtedy, gdy ból pojawia się nagle, zaraz po udarze lub innym urazie fizycznym, to dlatego, że prawdopodobnie maj. Jeśli jednak ból zaczyna się powoli, w ciągu kilku tygodni lub miesięcy, można podejrzewać przyczynę zakaźną.

Ponieważ zapalenie to w rzeczywistości różnica między bólem stawów a zapaleniem stawów, ten aspekt jest bardzo ważny. Stawy łatwo opuchnięte z zaczerwienieniem, uczucie ciepła i bólu mogą wskazywać na zapalenie stawów, chorobę zakaźną lub chorobę łącznika tkankowego.

Sztywność występująca w określony poranek i trwająca co najmniej 30 minut może być tylko oznaką reumatoidalnego zapalenia stawów.

Dotknięte stawy

  • Regułą wówczas, gdy ból jest odczuwany w śródręcza i śródręcza i sposób symetryczny, jest podejrzenie reumatoidalnego zapalenia stawów.
  • Choroba zwyrodnieniowa stawów może objawiać się bólem stawów, które przejmują ciężar ciała, takich jak biodra i kolana.
  • Nie na ostatnim miejscu dna może objawiać się bólem pierwszych stawów śródstopno-paliczkowych.

Objawy ogólnoustrojowe

Reaktywne bóle stawów mogą być związane z objawami infekcji dróg oddechowych. Ale wtedy, gdy bólom stawów towarzyszy zmęczenie, bóle mięśni lub zaburzenia snu, lekarz może podejrzewać fibromialgię, niedoczynność tarczycy lub hiperkalcemię.

Nie na ostatnim miejscu zespół Reitera objawia się bólem stawów kończyn ciała, zapaleniem spojówek i zapaleniem cewki moczowej.

Występowanie bólu stawów w zależności od wieku i płci

Według statystyk dostarczonych przez Centrum Zapobiegania i Kontroli Chorób w państwach członkowskich – CDC – w 2013 r. Nie co najmniej 52,5 mln dorosłych Amerykanów zostało zdiagnozowanych przez lekarzy z formą bólu stawów, z czego 49,7% ma ponad 65 lat. stary. Liczba ta odpowiada 22,7% dorosłej populacji, a dokładniej jednej na pięć osób! A prognozy wcale nie są szczęśliwe, bo do roku 2030 szacuje się, że na bolące stawy cierpi 67 milionów Amerykanów w wieku minimum 18 lat.

Jeśli chodzi o dzieci, raport z maja 2004 roku wskazuje na około 294 000 nieletnich, u których zdiagnozowano postać zapalenia stawów lub reumatyzmu – co odpowiada dziecku na 250 zdrowych dzieci.

Powszechną postacią majową była choroba zwyrodnieniowa stawów (27 milionów dorosłych Amerykanów w 2005 r.), A następnie fibromialgia (5 milionów w 2005 r.), Dna (3 miliony w 2005 r.) I reumatoidalne zapalenie stawów (1,5 miliona w 2007 r.). NHIS, National Health Interview Survey – przebadano miliony Amerykanów na temat bólu stawów. 26% kobiet i 19,1% mężczyzn potwierdziło, że cierpi z powodu takiego bólu.

Zapadalność w przypadku kobiet jest więc wysoka. Statystycznie rzecz biorąc, kobiety są bardziej podatne na choroby stawów kolan i rąk, z czasem mężczyźni często cierpią na bóle stawów biodrowych. Wspólną przyczyną tych różnic może być genetyka dziedziczenia, ale dodaje się ją do następujących aspektów:

  • budowa ciała – kobiety mają ścięgna bardziej elastyczne niż mogą, gdyż stawy i całe ciało mogą zmieniać się tak bardzo w maju, aby utrzymać obciążenie; Ta elastyczność w tłumaczeniu, ale także przez jej wrażliwość może być wysoka;
  • hormon ustrojowy – niektóre hormony żeńskie, w szczególności te wytwarzane przez tarczycę, mają bezpośredni wpływ na chrząstkę przejmującą końce kości i ułatwiającą pracę stawu; nierównowaga hormonalna na tym poziomie może mieć negatywny wpływ na stawy; równie ważne są jednak i zaburzenia równowagi hormonalnej pojawiły się w okresie menopauzy;
  • liczba ciąż – z każdą ciążą przeprowadzoną częściowo lub na czas organizm przechodzi liczne zmiany; waga płodu wywiera dodatkowy nacisk na kolana i biodra, a także przyrost masy ciała przez matkę; Wszystkie te zmiany przyczyniają się do przedwczesnego zużycia stawów.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *