Jesteś tutaj: dukanadieta.pl > Porady > UWAŻAJ NA NADMIAR WITAMIN

UWAŻAJ NA NADMIAR WITAMIN

Warto jest uzupełniać niedobory witamin czy minerałów, bowiem często współczesna, przemysłowa żywność nie dostarcza nam ich w odpowiedniej ilości. Nie należy jednak popadać ze skrajności w skrajność, ponieważ nadmiar niektórych związków również może okazać się niebezpieczny.
Hiperwitaminoza – nadmiar witamin, dotyczy głownie tych rozpuszczalnych w tłuszczach, bowiem to one mogą być magazynowane w organizmie w wątrobie lub mięśniach. Są nimi witaminy A, D,E,K. Witaminy rozpuszczalne w wodzie czyli wszystkie z grupy B oraz H i C nie są magazynowanie, muszą być dostarczane na bieżąco, a ich nadmiar jest usuwany wraz z moczem.
Nadmiar witaminy A może powodować demineralizację kości oraz wapnienie innych tkanek. Zaburza także pracę serca, nerek, powoduje łysienie i owrzodzenia skóry.
Nadmiar witaminy D powoduje narastające bóle głowy, nudności, a także odkładanie się wapnia w ścianach naczyń i serca.
Nadmiar witaminy E przyczynia się do osłabienia mięśni, ciągłego uczucia zmęczenia i bólów głowy
Nadmiar witaminy K sprawia, iż krwinki czerwone rozpadają się co prowadzi do anemii. Może występować także nadmierne wydzielanie potu.
Witaminy z grupy B bardzo trudno jest przedawkować, następuje to zwłaszcza w przypadku podawania ich w starzykach. Objawami są zawroty głowy, duszności, wysypka, zaburzenia rytmu serca, rozdrażnienie, a nawet bezsenność.

Zostaw odpowiedź

Musisz być zalogowany żeby komentować.