Jesteś tutaj: dukanadieta.pl > Porady > TO NIE TŁUSZCZ, TO WODA!

TO NIE TŁUSZCZ, TO WODA!

Jeżeli wydaje ci się, że z dnia na dzień twoja waga skoczyła diametralnie, możesz mieć problem z nadmiernym zatrzymywaniem wody w organizmie. Wówczas twoje nogi i ręce są opuchnięte, widoczne są sińce pod oczami, możesz mieć problem ze zdjęciem butów lub pierścionka z powodu obrzęku stóp i dłoni. Jak sobie z tym radzić?
Odstaw sól. Nadmiar soli, a tym samym nadmiar jonów zaburza równowagę organizmu. Woda zawarta w komórkach nie jest odprowadzana prawidłowo, stopniowo maleje poziom potasu, co jeszcze bardziej zaburza wodny rytm. Co ważne, warto odstawić nie tylko sól w czystej postaci, ale też słone przekąski, chipsy, sery i dania instant.
Unikaj alkoholu. Alkohol ma właściwości odwadniające. Nadużywając alkoholu organizm zacznie zatrzymywać wodę by nie narazić się na jej niedobór.
Uważaj na gorące dni. Podczas upałów, naczynia rozszerzają się by móc oddać większą ilość ciepła i uchronić się przed przegrzaniem. Wówczas krew płynie wolniej, często zalega w naczyniach, a płyny zaczynają przeciekać przez ściany żył do sąsiednich tkanek.
Skończ z restrykcyjnymi dietami. Przejście na głodówkę sprawi, że nie dostarczysz odpowiedniej ilości białka, które wiąże wodę. Wówczas płyny fizjologiczne przemieszczają się z naczyń krwionośnych do tkanek, powodując obrzęki.

Zostaw odpowiedź

Musisz być zalogowany żeby komentować.