Dlaczego liczymy 10 dni na każdy utracony kilogram?

Oczywiście pytanie nasuwa się samo. Dlaczego 10,a nie chociażby 8, 9 lub 12? Doktor Pierre Dukan, gdy przed laty opracował swoją pierwszą kurację uderzeniową osiągnął bardzo efektywne rezultaty, jednakże były one bardzo ulotne, a waga wciąż powracała. W czasie studiów nad danymi swych pacjentów stwierdził on, że skuteczna faza utrwalenie wagi w przybliżeniu trwa około 9,46 dnia na każdy jeden utracony kilogram, co po zaokrągleniu daje nam liczbę 10 dni.

Dlaczego do diety Dukana lepiej wprowadzić chleb pełnoziarnisty niż biały?

Chleb biały to produkt bardziej przetworzony. Jest pieczony z mąki krystalicznie białej, całkowicie oczyszczonej z osłonek – czyli tak zwanych otrąb. Jest to pokarm, który nasz organizm przyswaja zbyt łatwo. Czyli szybko zostaje przez niego strawiony, nie przynosząc mu żadnych korzyści, jakie daje błonnik w pieczywie pełnoziarnistym. Chleb pełnoziarnisty posiada osłonki ziaren, które to chronią przed rakiem jelit, nadmiarem cholesterolu, zaparciami, cukrzycą, a także co jest bardzo istotne dla diety – pomagają zachować linię. Dodatkowo chleb pełnoziarnisty jest dłużej trawiony, co przedłuża uczucie sytości.

Czy w trakcie stosowania diety Dukana można spożywać odtłuszczone sery żółte i pleśniowe?

Po pierwsze należy nadmienić, iż większość serów odtłuszczonych nie ma specjalnych wartości smakowych, więc raczej nie będzie was do nich „ciągnęło”. Po drugie istnieje naturalny ser o niskiej zawartości tłuszczu – jest to francuski tomme de Savoie, który dawniej był produkowany z mleka półtłustego. W czasach, gdy rozpoczął się trend na produkty dietetyczne, niektórzy z producentów tego sera powrócili do oryginalnej receptury. Jest to naprawdę smaczny ser, który wprost rozpływa się w ustach. Bez żadnych wyrzutów sumienia możecie spożywać go i to nawet do 60 g dziennie.

Jak uniknąć frustracji w czasie rzucania palenia i tym samym skutecznie rozpocząć dietę?

Musimy zacząć od tego, iż rzucenie palenia ma tak ogromną wagę dla naszego zdrowia, iż to powinien być nasz priorytet. Jeśli więc musicie wybierać – to oczywiście w pierwszej kolejności uporajcie się z paleniem. Natomiast jeśli chcecie zająć się jednocześnie tymi obiema sprawami, to oczywiście jest to możliwe. Jednakże rzadko w tym przypadku udaje się odnieść podwójny sukces. Po pierwsze musimy zacząć od całkowitego odstawienia papierosów – to jest 10 dni. Dopiero jedenastego dnia rozpoczynamy kurację. By poradzić sobie z podwójną frustracją należy korzystać z zalety metody, którą jest brak ograniczeń ilościowych. Można jeść do woli, gdy tylko poczujemy głód nikotynowy.

Czy tą kurację można stosować przy dolegliwościach związanych z tarczycą?

Problemy z tarczycą to bardzo poważne utrudnienie w walce o smukłą linię. Osoby, które nie wiedzą, iż cierpią na niedoczynność tarczycy lub ona pracuje u nich bardzo wolno to tyją, a gdy choroba zostaje w końcu wykryta – są oni już osobami otyłymi. U ludzi ze zdiagnozowaną niedoczynnością tarczycy stosuje się terapię zastępczą z wolno działającym levothyroksem, co z kolei prowadzi do tego, że osoby chore jeszcze bardziej przybierają na wadze. Osoby, które są specjalistami od chorób tarczycy wolą postępować ostrożnie i powtarzają badanie TSH (jest to hormon regulujący pracę tarczycy). Ludzie posiadający niedoczynność tarczycy powinni podchodzić do problemu poważniej niż inni, stosując terapię przepisaną przez lekarza.

Codziennie rano zażywam lekarstwo i zjadam otręby. Czy należy spożywać je osobno, czy można razem?

Wszystko zależy od ilości spożywanych otrąb. W naszej diecie spożywamy ich na ogół 1-2 łyżki stołowe. Taka dawka z pewnością nie zakłóci działania lekarstwa. Dlatego też spokojnie można je przyjmować razem.

Jaki pokarm najlepiej hamuje głód?

Naturalnym produktem, który najlepiej hamuje głód jest bakłażan. Oto przepis na proste przyrządzanie bakłażana. Wystarczy wziąć duży bakłażan i wydrążyć w nim trzy jednocentymetrowe nacięcia z każdej strony. Do każdego nacięcia należy włożyć jeden ząbek czosnku. Tak przygotowany bakłażan wstawiamy do piekarnika nagrzanego do temperatury 240 stopni. Pieczemy go do momentu, gdy jego wierzchnia powłoka zacznie skwierczeć i pękać. W tym momencie wyjmujemy go na talerz i tniemy wzdłuż na pół. Tak przygotowanego bakłażana można spożyć po doprawieniu solą i pieprzem. Najlepiej jest wydrążyć miąższ małą łyżeczką do lodów. Niemal po chwili uczucie głodu przeminie. Dodatkowo pektyna zawarta w bakłażanie uszczerbi nasz dzienny dorobek kaloryczny o kilka kalorii.

W jakich porach dnia najlepiej spożywać otręby?

W tej kwestii występuje kilka możliwości, które zależą w głównej mierze od stylu życia i odżywiania. Ranne ptaszki, które uwielbiają porządne posiłki powinny z przyjemnością zjeść na śniadanie otręby owsiane. Może to być w postaci placków, owsianki lub naleśników. Osoby, które lubią coś przekąsić w godzinach popołudniowych mogą spożyć otręby o godzinie 17.00. Ludzie żyjący w biegu, którzy nie mają czasu na przygotowanie posiłku mogą spożyć duży placek owsiany z otrąb owsianych, białego serka i białka. To z pewnością będzie idealna baza do kanapki, na której z pewnością zagościć może plasterek chudej szynki z kurczaka lub łososia. Osoby lubiące podjadać po kolacji wieczorem z pewnością zadowolą się plackiem otrębowym z dodatkiem odtłuszczonego kakao. Będzie to idealny sposób na pohamowanie chęci podjadania.

Jak przygotować kuskus bez dodatku tłuszczu?

Jest to bardzo proste. Należy wysypać kuskus do naczynia, które będzie można włożyć do mikrofalówki. Następnie dolewamy wodę z rozpuszczoną kostką rosołową (najlepiej odtłuszczoną). Poziom wody powinien przekraczać około 1 cm poziom wsypanych ziaren. Pozostawiamy potrawę na 20 sekund, by kuskus mógł wchłonąć wodę i napęcznieć. Tak przygotowaną potrawę wstawiamy na jedną minutę do mikrofali. Po minucie wyjmujemy i mieszamy widelcem tak, by usunąć wszelkie grudki, a następnie znów wstawiamy na minutę.

Czy warto stosować w diecie produkty light?

Obecnie nikt nie neguje korzyści, jakie przynoszą produkty o zmniejszonej zawartości tłuszczu. Udowodniono, iż zmniejszenie poziomu tłuszczu nie wpływa na ilość spożywanych produktów. Oczywiście na tym fakcie najbardziej skorzystały takie produkty jak mleko półtłuste, które jest wykorzystywane do karmienia niemowląt i dzieci, białe sery i jogurty, masło, żółte sery, sosy i wędliny. Są to z pewnością idealne produkty dla osób na diecie, a także tych, które są zagrożone chorobami układu naczyniowo sercowego, czy też chorobami nowotworowymi. Stwierdzono, iż nadmiar tłuszczu sprzyja ich rozwojowi. Natomiast, jeśli mowa o produktach, u których zmniejszono zawartość cukru, to korzyści nie są już tak oczywiste. Produkty te działają na zasadzie wykorzystania substancji zastępujących cukier, które nie zawsze są wykrywane przez organizm, który w ten sposób kompensuje sobie brak prawdziwego cukru. Tego typu kompensacja nie jest nigdy całkowita i zmniejsza się wraz ze spożyciem przede wszystkim u osób dorosłych. Najlepszymi produktami tego typu jest aspartam, który zawierają napoje gazowane light, gumy do żucia, czy budynie. Produkty typu light są przeznaczone przede wszystkim dla osób, które nie chcą przytyć.


Zobacz również