Jesteś tutaj: dukanadieta.pl > Zdrowe odżywianie > HIPOTEZA PALEO ODPOWIEDZIĄ NA NASZE PYTANIA

HIPOTEZA PALEO ODPOWIEDZIĄ NA NASZE PYTANIA

Dlaczego coraz więcej ludzi cierpi na otyłość? Dlaczego część z nas je bardzo dużo i nie przybiera na wadze, a ci trzymający ścisłą dietę nadal nie mogą pozbyć się zbędnych kilogramów? Odpowiedzi nasze pytania udzielą nam nasze genotypy. Predyspozycje genetyczne mają równie duży wpływ na nasz wygląd, jak i czynniki środowiska. Znajomość genów byłaby kluczem do zastosowania efektywnej diety i profilaktyki wielu chorób. Co z rosnącym odsetkiem ludzi z nadwagą? Wyjaśnia to tzw. hipoteza paleo, która mówi o tym, iż nasz genotyp nie jest dostosowany do pokarmów, które spożywamy współcześnie. Pokarm naszych przodków zacznie różnił się od tego spożywanego dziś.
Tak jak niegdyś dominowały pokarmy ziemi, ryby, owoce morza, tak dziś w naszej diecie prym wiodą mięso, zboża, nabiał, cukier i produkty przetworzone. Dawniej ludzie żyli w ciągłym ruchu, aby przeżyć musieli wyruszyć na polowanie, wędrować, a dziś wystarczy wsiąść do samochodu i udać się do najbliższego supermarketu. Co więcej, dzisiejsi ludzie żyją w ciągłym stresie, a gdy nie radzą sobie z nadmiarem problemów sięgają po coraz więcej używek.
Według tej hipotezy nasz genotyp zwyczajnie nie zdążył dostosować się do zmian w diecie, które obecnie prowadzą do otyłości.

Zostaw odpowiedź

Musisz być zalogowany żeby komentować.