Dieta proteinowa

Uwaga – otyłość!

U dzieci, które mają mniej niż 10 lat należy przyjąć łagodną strategię, by lekką jeszcze nadwagę móc zniwelować. Staramy się, by waga dziecka ustabilizowała się i wzrastała wraz ze stopniowym jego wzrostem. Możemy zastosować 3-miesięczny okres, w którym wykorzystamy 3 wcześniej wspomniane zasady. Jeśli waga wciąż będzie wzrastać, należy przejść do fazy utrwalania wagi, w której występują 2 świąteczne posiłki tygodniowo. Usuwamy wtedy tylko proteinowy dzień (jest on zbyt intensywny jak dla dziecka w takim wieku).


Dzieci powyżej 10 roku życia, u których została stwierdzona nadwaga muszą w łagodny sposób starać się ją unormować. Walkę rozpocząć można fazą Protal III, w której proteinowy dzień zastępujemy stosowaniem fazy białka + warzywa. Naszym celem jest zrzucenie wagi, jednak bez niepotrzebnego i brutalnego traktowania dziecka. Musimy mieć świadomość, iż dziecko ciągle rośnie i zgubić może wagę w dodatkowych centymetrach wzrostu.

Stosowanie diety Dukana przez dzieciOgromny rozwój technologii, pojawienie się nowych trendów żywieniowych na przełomie ostatnich kilkudziesięcioleci negatywnie wpłynęło na rozwój dzieci. Ogromna epidemia otyłości narodziła się w Stanach Zjednoczonych, gdzie najpierw pojawiły się fast foody, pizza, napoje gazowane, batony czekoladowe i popcorn. Złe nawyki żywieniowe połączone ze spędzaniem większość czasu przed telewizorami, komputerami sprawia, iż pociechy coraz to częściej zapadają na chorobę, jaką jest otyłość. By tego uniknąć należy wcześniej przyjąć stanowczą i mądrą postawę, która zapobiegnie pierwszemu zachwianiu się wagi. To sprawi, iż dorosły już później człowiek nie będzie musiał borykać się z ciężarem jaki nałoży na niego otyłość.

Podwyższona grupa ryzyka

Do podwyższonej grupy ryzyka należą dzieci, które posiadają otyłych rodziców, są łakome, bardzo wcześnie wykazują duży apetyt, są mało aktywne na co dzień. Maluchy nie mogą stosować kuracji odchudzającej takiej jak Protal z tego względu, że negatywnie wpływa na ich rozwój. Jednak można temu przeciwdziałać w sposób jasny i prosty. Przede wszystkim należy unikać kupowania i trzymania w domu wszelkich pokarmów o słodkim smaku. Mogą pozostać wyłącznie te słodzone aspartamem. Należy wykluczyć z jadłospisu frytki, chipsy, rośliny i substancje oleiste (pistacje, orzeszki ziemne). Można również zmniejszyć spożycie tłuszczu w postaci oliwy, masła, czy śmietany. Stosując te trzy podstawowe środki zaradcze niebezpieczeństwo można odsunąć.

Dziecko i dieta białkowaMatka pragnąca uchronić swe dziecko przed otyłością winna usunąć z domu szereg słodkości takich jak: ciastka, czekolady, kremy, pasty, czy cukierki. Tego typu łakocie stosować można jedynie jako nagrody, lub też najlepiej dziecku dawać je w okresie świąt, urodzin, wyjątkowych momentów jego życia. W obecnych czasach mamy dużo produktów zastępczych typu light lub też dietetycznych gum, czekolad z małą zawartością cukru, lodów, jogurtów o podobnym składzie itp.

Zobacz również