Dieta proteinowa

Protal po porodzie

Jeśli nadwaga po porodzie wynosi 10-20 kg to konieczne jest zastosowanie planu Protal w całości. Walkę z nadwagą zaczynamy od błyskawicznego startu, który zapewni 5-dniowe stosowanie czystych protein. Po tym okresie przechodzimy do fazie II w wersji 5/5, następnie Protal III, a w końcu faza IV (przez rok stosujemy codzienne spożycie otrąb owsianych połączone z jednym, cotygodniowym dniem proteinowym).

Kobieta w ciąży

Dieta proteinowa w okresie ciążyWaga kobiet w ciąży tuż przed porodem powinna wahać się pomiędzy 8-12 kilogramami przybranymi na jej okres w zależności od wzrostu kobiety i liczby wcześniejszych ciąż.

Chcąc zapobiec ryzyku znacznego przybrania na wadze w tym okresie najlepiej jest zastosować dietę Protal w fazie III. Musi ona być odpowiednio przygotowana na potrzeby kobiet ciężarnych. By to zrobić należy zastosować 3 zalecenia łagodzące:

  • Należy jeść 2 porcje owoców zamiast 1, jak to było do tej pory
  • Zamiast chudego, nie zawierającego tłuszczu spożywać półtłuste 2% mleko i jogurty, białe serki itp.
  • Usuwamy z jadłospisu dzień, w którym spożywane były same proteiny

Jeśli kobieta przed zajściem w ciążę ma już pewną nadwagę, to wie, że w okresie ciąży z pewnością przytyje. Dla tego typu kobiet najlepszą odpowiedzią, profilaktyką jest III faza planu Protal, którą można wzmocnić poprzez usunięcie produktów skrobiowych i odświętnych posiłków, przy zachowaniu dnia proteinowego. Jeśli kobieta ma poważne kłopoty z otyłością i jest duże ryzyko, że podczas ciąży lub porodu wystąpią pewnego rodzaju komplikacje u matki lub dziecka, to można zastosować II fazę planu Protal, w skrajnych przypadkach warto zastosować nawet i I fazę. Może to mieć miejsce na samym początku ciąży, za zgodą i pod ścisłym okiem lekarza. W tym przypadku jednak należy poważnie rozważyć wszelkie pozytywne i negatywne aspekty tego typu kuracji.

Na ogół kobiety po porodzie borykają się z nadwagą. Zawsze pozostaje do zrzucenia pewna liczba kilogramów. Istotną informacją powinno jednak być dla każdej kobiety to, że nie można wrócić do wcześniejszej wagi, gdyż to mogłoby poważnie zaszkodzić zdrowiu.

Karmienie piersią i butelką

W czasie karmienia piersią niedopuszczalne jest, niezależnie od nadwagi wprowadzenie jakiejkolwiek kuracji odchudzającej. Miałby to niekorzystny wpływ na noworodka. Można w tym czasie stosować złagodzoną fazę III planu Protal, przestrzegając 3 podstawowych zaleceń ją łagodzących:

  • Zamiast jednego owocu spożywamy dwa
  • Używamy półtłustego mleka i nabiałów w zastępstwie za chude
  • Unikamy dnia, w którym spożywane były same proteiny

Próby naszej walki z nadwagą mogą być podjęte już po powrocie ze szpitala do domu. Gdy nadwaga jest normalna, to jest 5-7 kg, powrót do właściwej wagi osiągniemy stosując plan Protal II w rytmie 1/1 (dzień protein/dzień protein +warzywa). Kurację tą stosujemy do momentu uzyskania ustalonej masy. Następnie przechodzimy tak jak w harmonogramie do fazy III, w której to utrwalamy wagę, a następnie do fazy IV, w której to ustalamy jeden cotygodniowy dzień proteinowy i trzymamy się tego przez okres 4 miesiące.

Interesujesz się tematem ciąży? Chciałabyś dokładniej poznać swój cykl? Oblicz swoje dni płodne.

Zobacz również