Jesteś tutaj: dukanadieta.pl > Dieta > CAŁA PRAWDA O OTYŁOŚCI

CAŁA PRAWDA O OTYŁOŚCI

Otyłość uznawana jest za chorobę XXI wieku. Również w Polsce sytuacja nie wygląda najlepiej. Ponad 40% mężczyzn i 28% kobiet cierpi z powodu otyłości, a ponad 20% całej populacji ma problemy z nadwagą. Otyłość ma bardzo negatywny wpływ nie tylko na nasz zewnętrzny wygląd, ale także na pracę i funkcjonowanie narządów wewnętrznych.
Serce i układ krwionośny. Ze względu na większą masę ciała serce musi pompować większą ilość krwi, jest więc bardziej obciążone i narażone na wystąpieniu zawału. Światło naczyń się zmniejsza, pojawia się nadciśnienie, bolesne żylaki.
Mózg. Jego praca jest spowolniona i wolniej zapamiętuje informacje. Prawdopodobieństwo wystąpienia chorób neurologicznych, Alzheimera, Parkinsona, udaru jest większe. Pogarsza się także kondycja psychiczna, pojawiają się nerwice i depresje.
Układ pokarmowy. Ściany żołądka powiększają się, trzustka, wątroba i jelita, które pracują na pełnych obrotach, są bardziej narażone na choroby nowotworowe.
Kości i stawy. U osób otyłych prawdopodobieństwo zapalenia stawów i kości jest większe, często konieczne jest wszczepienie protez stawowych.
Płodność. U mężczyzn wytwarzane jest nasienie gorszej jakości, z mniejszą ilością żywotnych plemników, u kobiet następują szkodliwe zmiany w dojrzewaniu komórek jajowych, co utrudnia zajście w ciąże.

Zostaw odpowiedź

Musisz być zalogowany żeby komentować.