Jesteś tutaj: dukanadieta.pl > Dieta > BMI NIE WYSTRCZY

BMI NIE WYSTRCZY

Wskaźnik BMI (ang. body mass index) bardzo często stosowany jest do określenia czy aktualna waga jest prawidłowa, czy wymaga modyfikacji. Bardzo często jednak obrazuje sytuację w błędny sposób, bowiem bierze pod uwagę tylko dwa czynniki: wzrost i masę ciała. Są osoby, które mimo iż posiadają BMI w normie, mają dużą zawartość tkanki tłuszczowej lub odwrotnie, osoby umięśnione mogę mieć BMI wskazujące na nadwagę, bowiem jak wiadomo mięśnie są o wiele cięższe od tłuszczu.
Na szczęście dziś można precyzyjnie określić budowę naszego ciała, dowiedzieć się czy odbiega ona od normy oraz czy konieczne jest zastosowani odpowiedniej diety. Warto skorzystać zatem z pomiaru składu ciała – tkanki mięśniowej, tłuszczowej oraz ilości wody.
Aby obliczyć poziom tkanki tłuszczowej należy zmierzyć grubość fałdów skórnych i porównać z danymi tabelarycznymi, określanie ilości masy mięśni polega na obserwowaniu jej przyrostu lub tendencji spadkowej, natomiast procentową zawartość wody w organizmie można ustalić dzięki specjalistycznym analizatorom składu ciała.
Jak widać nie da się do końca określić budowy ciała po zbadaniu tylko jednego czynnika. Warto pamiętać także o predyspozycjach genetycznych, które również mają duży wpływ na wygląd i skład organizmu.

Zostaw odpowiedź

Musisz być zalogowany żeby komentować.