Jesteś tutaj: dukanadieta.pl > Sport > BIEGANIE NATURALNE

BIEGANIE NATURALNE

Coraz większa liczbo osób decyduje się porzucić wygodne sportowe obuwie, żeby przebiec przez świat w lekkich, cieniutkich butach. Człowiek posiada naturalne bariery chroniące przed obciążeniem, przecież przez tysiące lat nasi przodkowie sami radzili sobie w trakcie biegu, aż do lat 70, kiedy firma Nike wprowadziła amortyzowane obuwie.
Nasze stopy, podobnie jak esowaty kręgosłup i dyski międzykręgowe ukształtowane są tak, by jak najbardziej amortyzować wstrząsy. Mięśnie i ścięgna są wytrzymałe na długie dystanse, biodra stanowią środek ciężkości, a głowa i ramiona pozwalają utrzymywać równowagę. Te wszystkie narzędzia zostały wykształcone drogą ewolucji nie bez powodu. Stanowią naturalną i wrodzoną umiejętność, którą nieco zaburzamy zakładając amortyzowane buty. Sprawiają one, że podczas kroku „lądujemy” na pięcie, podczas gdy naturalnym jest stawiane stopy w jej przedniej części. Może to prowadzić do kontuzji: przeciążenia stawu biodrowego, złamań, urazów pięty lub całej stopy.
Warto pamiętać, że jeżeli planujemy zmienić technikę biegania na tę z lekkim obuwiem, nie należy wprowadzać jej zbyt gwałtownie, bo przyzwyczajona do amortyzacji stopa może ulec nadmiernemu obciążeniu.

Zostaw odpowiedź

Musisz być zalogowany żeby komentować.